Description
Application
- Linearized, electronic temperature measurement with RTD or TC sensor.
- Conversion of linear resistance variation to a standard analog current / voltage signal, i.e. from solenoids and butterfly valves or linear movements with attached potentiometer.
- Power supply and signal isolator for 2-wire transmitters.
- Process control with standard analog output.
- Galvanic separation of analog signals and measurement of floating signals.
- Mount the device in Safe area or in Zone 2 and Cl. 1 Div 2. area.
Advanced features – PR 3114 Isolated universal converter
- When 3114 is used in combination with the 4501 display / programming front and ConfigMate 4590, all operational parameters can be modified to suit any application.
Technical characteristics
- A green / red front LED indicates normal operation and malfunction.
- 3-port 2.5 kVAC galvanic isolation.
Uses As:
Isolating Universal Converter 3114
Environmental Conditions
| Operating temperature | -25°C to +70°C |
| Storage temperature | -40°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20…28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-cond.) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation in | Pollution degree 2 & meas. / overvoltage cat. II |
Mechanical specifications
| Dimensions (HxWxD) | 113 x 6.1 x 115 mm |
| Weight approx. | 70 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13…2.5 mm2 / AWG 26…12 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| 2…25 Hz | ±1.6 mm |
| 25…100 Hz | ±4 g |
Common specifications – PR 3114 Isolated universal converter
| Supply voltage | 16.8…31.2 VDC |
| Fuse | 400 mA SB / 250 VAC |
| Max. required power | ≤ 1.2 W |
| Max. power dissipation | 0.65 W |
| Isolation voltage, test / working | 2.5 kVAC / 300 VAC (reinforced) |
| Zone 2 / Div. 2 | 250 VAC |
| Temperature input (0…90%, 100…10%) | ≤ 1 s |
| mA / V input (0…90%, 100…10%) | ≤ 400 ms |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB (0…100 kHz) |
| Signal dynamics, input | 24 bit |
| Signal dynamics, output | 16 bit |
| Programming | ConfigMate 4590 |
| Accuracy | Better than 0.1% of sel. range |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span |
Input specifications – PR 3114 Isolated universal converter
| RTD type | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/Pt400/500/1000; Ni50/100/120/1000 |
| Cable resistance per wire | 50 Ω (max.) |
| Sensor current | Nom. 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Yes |
| Short circuit detection | < 15 Ω |
| Linear resistance min….max. | 0 Ω…10000 Ω |
| Potentiometer min….max. | 10 Ω…100 kΩ |
| Thermocouple type | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| CJC via int. mounted sensor | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Sensor error detection | Yes |
| Sensor error current: When detecting / else | Nom. 2 μA / 0 μA |
| Measurement range | 0…23 mA |
| Programmable measurement ranges | 0…20 and 4…20 mA |
| Input resistance | Nom. 20 Ω + PTC 50 Ω |
| Measurement range | 0…12 VDC |
| Programmable measurement ranges | 0/0.2…1, 0/1…5, 0/2…10 VDC |
| Input resistance | Nom. 10 MΩ |
| 2-wire transmitter supply | > 15 V / 20 mA |
Output specifications – PR 3114 Isolated universal converter
| Signal range | 0…23 mA |
| Programmable signal ranges | 0…20/4…20/20…0/20…4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Sensor error indication | 0 / 3.5 / 23 mA / none |
| NAMUR NE43 Upscale/Downscale | 23 mA / 3.5 mA |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Signal range | 0…10 VDC |
| Programmable signal ranges | 0/0.2…1; 0/1…5 ; 0/2…10; 1…0.2/0; 5…1/0; 10…2/0 V |
| Load (@ voltage output) | ≥ 10 kΩ |
| of span | = of the presently selected range |
I.S. / Ex marking – PR 3114 Isolated universal converter
| ATEX | II 3 G Ex ec IIC T4 Gc |
| IECEx | Ex ec IIC T4 Gc |
| FM, US | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, AEx nA IIC T4 |
| FM, CA | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, Ex nA IIC T4 |
Observed authority requirements
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
Approvals – PR 3114 Isolated universal converter
| ATEX | KEMA 10ATEX0147 X |
| IECEx | KEM 10.0068X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0055X |
| c FM us | FM17US0004X / FM17CA0003X |
| c UL us, UL 61010-1 | E314307 |
| CCC | 2020322310003554 |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00001RW |
Data sheet & Manuals – PR 3114 Isolated universal converter
PR 3114 Datasheet
PR 3114 Manuals