Description
PR 3117 Bipolar isolated converter
Application
- The 3117 is an isolating converter which can be used for signal conversion of standard bipolar analog process signals into a unipolar analog signal.
- The unit offers 3-port isolation and provides surge suppression and protects control systems from transients and noise.
- The 3117 also eliminates ground loops and can be used for measuring floating signals.
- Mounting of the 3117 can be in Safe area or in Zone 2 and Cl. 1 Div 2 area and is approved for marine applications.
Technical characteristics
- Flexible 24 VDC (±30%) supply via power rail or connectors.
- Excellent conversion accuracy, better than 0.05% of selected range.
- Inputs and outputs are floating and galvanically separated.
- A green front LED indicates operation status for the device.
- All terminals are protected against overvoltage and polarity error.
- Meeting the NAMUR NE21 recommendations, the 3117 ensures top measurement performance in harsh EMC environments.
- High galvanic isolation of 2.5 kVAC.
- Fast input to output response time < 7 ms / > 100 Hz – 10 Hz bandwidth damping possible via DIP-switch.
- Excellent signal/noise ratio > 60 dB.
Mounting / installation / programming
- Fast and easy configuration of factory calibrated measurement ranges via DIP-switches.
- A very low power consumption allows DIN rail mounting without the need for any air gap.
- Wide temperature operation range: -25…+70°C.
Environmental Conditions
| Operating temperature | -25°C to +70°C |
| Storage temperature | -40°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20…28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-cond.) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation in | Pollution degree 2 & meas. / overvoltage cat. II |
Mechanical specifications
| Dimensions (HxWxD) | 113 x 6.1 x 115 mm |
| Weight approx. | 70 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13…2.5 mm2 / AWG 26…12 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| 2…25 Hz | ±1.6 mm |
| 25…100 Hz | ±4 g |
Common specifications – PR 3117 Bipolar isolated converter
Supply | |
| Supply voltage | 16.8…31.2 VDC |
| Max. required power | 0.80 W |
| Max. power dissipation | 0.43 W |
Isolation voltage | |
| Isolation voltage, test / working | 2.5 kVAC / 300 VAC (reinforced) |
| Zone 2 / Div. 2 | 250 VAC |
Response time | |
| Response time (0…90%, 100…10%) | < 7 ms or < 44 ms |
| MTBF, acc. to IEC 61709 (SN29500) | > 241 years |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB (0…100 kHz) |
| Signal dynamics, input | Analog signal chain |
| Signal dynamics, output | Analog signal chain |
| Programming | DIP-switches |
| Cut-off frequency (3 dB) | > 100 Hz or 10 Hz (selectable via DIP-switch) |
| Accuracy | < ±0.05% of span |
| Temperature coefficient | < ±0.01% of span / °C |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span |
Input specifications
Current input | |
| Measurement range | -23…+23 mA |
| Programmable measurement ranges | ± 10 and ± 20 mA |
| Input voltage drop | < 1 VDC @ 23 mA |
Voltage input | |
| Measurement range | -11.5…+11.5 V |
| Programmable ranges | ±5 and ±10 V |
| Input resistance | ≥ 1 MΩ |
Output specifications – PR 3117 Bipolar isolated converter
Current output | |
| Signal range | 0…23 mA |
| Programmable signal ranges | 0 / 4…20 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.002% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
Voltage output | |
| Signal range | 0…10 VDC |
| Programmable signal ranges | 0/1…5 and 0/2…10 V |
| Load (@ voltage output) | ≥ 10 kΩ |
| of span | = of the presently selected range |
I.S. / Ex marking
| ATEX | II 3 G Ex ec IIC T4 Gc |
| IECEx | Ex ec IIC T4 Gc |
| FM, US | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, AEx nA IIC T4 |
| FM, CA | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, Ex nA IIC T4 |
Observed authority requirements
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
Approvals – PR 3117 Bipolar isolated converter
| ATEX | KEMA 10ATEX0147 X |
| IECEx | KEM 10.0068X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0055X |
| c FM us | FM17US0004X / FM17CA0003X |
| c UL us, UL 61010-1 | E314307 |
| CCC | 2020322310003554 |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00001RW |




